U današnjem digitalnom svetu postojanje e-kriminala je činjenica koja se ne može zanemariti. E-kriminal ima negativan uticaj na celokupnu privredu. Štaviše,e-kriminal ima negativne uticaje na konkurentnost preduzeća i spremnost potrošača da koriste digitalne aplikacije za kupovinu roba i usluga.
Zbog toga je nužno da preduzeća, potrošači i država rade zajedno na suzbijanju e-kriminala, a jedan od načina je prijavljivanje sajber kriminalnih radnji nadležnim organima koji će preduzeti odgovarajuće korake da zaštite celu zajednicu.
Zakon o informacionoj bezbednosti omogućava osnivanje Nacionalnog centra za prevenciju bezbednosnih rizika u IKT sistemima. Ovaj centar, koji je u fazi osnivanja, pružiće dragocenu podršku fifi zičkim licima, državnim organima,
privatnom sektoru, agencijama i drugima koje je potrebno zaštititi od prevara i drugih zloupotreba kada su na internetu.
Strategija za razvoj informacionog društva u Republici Srbiji do 2020. godine defifi niše
informacionu bezbednost kao jednu od šest prioritetnih oblasti razvoja.
Štaviše,Narodna skupština Republike Srbije usvojila je Zakon o informacionoj bezbednosti koji ima za cilj povećanje nivoa zaštite i bezbednosti informacionih sistema.
Ovim zakonom se defifi nišu mere zaštite protiv bezbednosnih izazova i pretnji koje su,između ostalog, usmerene direktno na mala i srednja preduzeća i preduzetnike.
Zakon o informacionoj bezbednosti defifi niše parametre i uloge u borbi protiv sajber kriminala, što je dovelo do predloga za osnivanje Nacionalnog centra za prevenciju bezbednosnih rizika (engl. CERT – Computer Emergency Resonse Team) koji će
pružiti podršku kod IKT incidenata i raditi na podizanju svesti u javnosti o potrebi za zaštitom IKT sistema i mogućim rizicima.
Nažalost, nije moguće da svaka žrtva internet prevara bude obeštećena, bez obzira da li se radi o preduzeću ili potrošaču, ali prijavljivanje ovih krivičnih dela pomaže na više načina.
Pre svega, omogućava nadležnim organima da drže korak sa sajber
prevarama i služi kao mehanizam kojim se drugima šalje upozorenje od čega je potrebno da se zaštite.
Često se ta upozorenja saopštavaju u vestima, što za rezultat
ima veći broj prijava ovih krivičnih dela u celini.
Na osnovu Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa za borbu protiv visokotehnološkog kriminala obrazovano je posebno odeljenje u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu koje se bavi slučajevima sajber kriminala.
Ovo posebno tužilaštvo procesuira počinioce krivičnih dela čija su meta računari (tj. „svaki elektronski uređaj koji je zasnovan na automatskoj obradi i razmeni podataka“), računarski sistemi, računarske mreže, računarski programi i radovi zaštićeni autorskim pravom koji se mogu koristiti u elektronskom obliku.
U daljem tekstu navedene su dve institucije koje možete kontaktirati ukoliko želite da prijavite krivično delo visokotehnološkog kriminala, kao i podaci koje je potrebno
dostaviti.
PRIJAVITE KRIVIČNO DELO VISOKOTEHNOLOŠKOG KRIMINALA NA SLEDEĆE ADRESE:
Možete prijaviti krivično delo visokotehnološkog kriminala lično policiji ili e-poštom
na:
• vtk@beograd.vtk.jt.rs (Posebno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal) ili
• ukp@mup.gov.rs (Policija – Služba za borbu protiv organizovanog kriminala)
DOSTAVITE SLEDEĆE INFORMACIJE:
1. Lični podaci:
a. Ime i prezime
b. JMBG (nije obavezno)
c. Adresa
d. Adresa e-pošte
e. Broj mobilnog ili fifi ksnog telefona
2. Informacije o fizičkom licu/preduzeću koje Vam je nanelo štetu
a. Pošaljite sve poznate i/ili raspoložive podatke.
3. Novčani gubitak
a. Navedite ukupan iznos koji ste izgubili.
b. Da li ste koristili usluge treće strane pri plaćanju kao što su PayPal ili Escrow?
4. Opis incidenta i dokazi
a. Svojim rečima opišite na koji način ste postali žrtva.
b. Podnesite sve dokaze koje imate.
5. Kontakt za svedoke i druge žrtve
a. Ukoliko postoje svedoci i druge žrtve tog krivičnog dela, dostavite njihove
kontakt podatke.
Нема коментара:
Постави коментар